SZMARAGDY
SZMARAGDY

S Z M A R A G D Y

 

Szmaragd to iście królewski kamień szlachetny z grupy krzemianów, który jest odmianą berylu.

Szmaragdy wyróżniają się niesamowitym zielonym kolorem oraz fakturą z żyłami pegmatytowymi oraz inkluzjami, które nadają unikatowości oraz niebywałego charakteru. Unikatowa oraz głęboka barwa szmaragdów sprawia, że są jednymi z najbardziej pożądanych kamieni szlachetnych na świecie.

nazwa szmaragd pochodzi od łacińskiego słowa smaragdus co oznacza zielony klejnot.

Najcenniejsza odmiana szmaragdu czyli TRAPICHE pochodzi z Kolumbii i charakteryzuje się widoczną, sześcioramienną gwiazdą widoczną po poprzecznym przecięciu kryształu.

 Obecnie produkowane są również szmaragdy syntetyczne dlatego ważne jest aby zwrócić uwagę na dokładny opis kamienia i uniknąć kupna kolorowego plastiku, który często posiada cenę równą naturalnemu kamieniu.

Kamienie występujące w naturze odznaczają się oryginalnością, inkluzjami, fakturą oraz nigdy nie są w 100% jednolite i perfekcyjne.

  

S Y M B O L I K A 

Od wieków szmaragd jest symbolem miłości, wierności oraz dobrobytu. Dlatego też jest jednym z najczęściej wybieranych kamieni do pierścionków zaręczynowych oraz prezentów rocznicowych. W starożytności głęboka, zielona barwa szmaragdu oddawała głębokość uczuć oraz miłości, wierzono również że szmaragd posiada szerokie zdolności lecznicze oraz pomaga wyrażać emocje i oddawać nastrój.

 

W Y S T Ę P O W A N I E 

Szmaragdy występują w skałach metamorficznych, zawierających chrom, który nadaje im głęboki zielony kolor. Kamienie wydobywa się głównie w Brazylii, Austrii, Egipcie, Australii, Kolumbii, Indiach oraz państwach Afryki i Azji.

 

Z A S T O S O W A N I E 

Szmaragd jest kamieniem kolekcjonerskim oraz jubilerskim, który cieszy się bardzo dużą popularnością. Ten wyjątkowo cenny kamień ma swoje zastosowanie w jubilerstwie już od czasów starożytnych. Kolor zielony od dawna uznawany był za królewski symbol dostatku i dobrobytu. W wielu kulturach szmaragd to również symbol głębokiej miłości i wierności, przez co swoje główne zastosowanie znalazł w pierścionkach zaręczynowych oraz biżuterii okolicznościowej.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl